Czytelnia

Pięć kroków do psychoterapii

Pięć kroków do psychoterapii

Pięć kroków do psychoterapii

Jeśli zastanawiasz się nad rozpoczęciem psychoterapii, obawiasz się pierwszej wizyty i masz mnóstwo dodatkowych pytań, poniżej znajdziesz pięć działań, dzięki którym podjęcie decyzji o rozpoczęciu terapii powinno być dla Ciebie znacznie łatwiejsze.

Po pierwsze zastanów się, jaki rodzaj relacji preferujesz.

Wybór właściwego terapeuty ma kluczowe znaczenie w powodzeniu psychoterapii. Oczywiście każda psychoterapia polega na rozmawianiu, ale nie każdy rodzaj temperamentu terapeuty może być dla Ciebie odpowiedni. Zanim zaczniesz terapię, zastanów się, czy lubisz, gdy ktoś ciągle o coś dopytuje, konfrontuje ze sobą Twoje różne odpowiedzi, dyskutuje z Tobą, czy też wolisz, gdy ktoś przede wszystkim słucha i nie przeszkadza Ci w zakończeniu Twojego wywodu? Swoje preferencje skonfrontuj z różnymi nurtami psychoterapii i wybierz ten, który w najlepszy sposób dopasowany jest do Twojego charakteru i temperamentu.

Po drugie pamiętaj, że możesz zapytać o wszystko. 

Zanim zaczniesz właściwą psychoterapię, przy okazji pierwszej wizyty u wybranego terapeuty, która ma zawsze bardziej techniczny charakter, możesz zapytać o wszystko, co Cię ciekawi lub niepokoi. Możesz dopytać, ile zwykle trwa terapia, jak wygląda kwestia odwołanych lub przełożonych wizyt, dopytać o płatności, o kwestie związane ze sposobem prowadzenia terapii itd. Jednym słowem możesz zapytać o wszystko, co Cię interesuje. 

Po trzecie zapytaj o certyfikat.

Wybierając się do psychoterapeuty, masz prawo wiedzieć, czy dysponuje on odpowiednimi kwalifikacjami uprawniającymi go do prowadzenia terapii. W związku z tym, że ścieżka edukacyjna psychoterapeuty nie jest tak oczywista, jak w przypadku lekarza medycyny, warto dowiedzieć się, jakimi kwalifikacjami on dysponuje. Zwykle można to sprawdzić w Internecie. Psychoterapeuta ma obowiązek przedstawić certyfikat i listę kursów, jakie zrealizował, zanim zaczął prowadzić praktykę. Warto również zapytać, czy psychoterapeuta korzysta z superwizji.

Po czwarte wybierz tę osobę, która wydaje Ci się odpowiednia.

Pamiętaj, że nie musisz decydować się na terapię u osoby, która pod jakimś względem wydaje Ci się nieodpowiednia. Jeśli nie chcesz, by terapię prowadził mężczyzna, wybierz psychoterapeutkę. Gdy krępuje Cię zwierzanie się młodej osobie, wybierz starszego terapeutę. 

Po piąte pamiętaj, że masz prawo zrezygnować z terapii.

Nie bój się wyrażać swojej opinii i jeśli czujesz, że w relacji z terapeutą pojawiła się jakaś bariera, masz pełne prawo do zmiany terapeuty. W niektórych sytuacjach terapeuta może sam zasugerować taką zmianę. Pamiętaj, że taka zmiana nie jest przeciwko Tobie, lecz dla Ciebie i może wynikać z faktu, że psychoterapeuta zauważa pewne bariery we wzajemnej relacji, których nie potrafisz lub z pewnego względu nie możesz przełamać. W takich sytuacjach świeże spojrzenie nowego terapeuty może okazać się niezwykle pomocne, umożliwiając skierowanie terapii na właściwe tory.

© 2023 AgataPoreba.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone